Bisiklet kadro boyu nedir?

Yeni bir bisiklet alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri de bisikletin kadro boyudur. Bisikletler, farklı kişisel ölçülere göre farklı boyutlarda üretilir. Mümkün olduğunca rahat ve ağrısız bir sürüş için kendi ölçülerinize uygun kadro boyuna sahip bir bisiklet satın aldığınızdan emin olmalısınız.

Kendi ölçülerinize uygun bisiklet kadro boyunu hesaplamak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.


Bisiklet kadro boyu için bacak uzunluğu ölçümü

Bacak uzunluğu ölçümü nasıl yapılır?

Uygun bisiklet kadro boyunu hesaplayabilmek için bacak uzunluğunun hassas ölçümü gereklidir. Sert ve düzgün zeminli bir yerde bisiklet kıyafetlerinizi ve sadece çoraplarınızı giyerek ayakta dik durun. Bacaklarınızı hafifçe aralayarak sırtınızı duvara yaslayın ve dümdüz ileriye doğru bakın. Bacaklarınızın arasına, bir kenarı yaslandığınız duvara değecek şekilde, kalın ciltli bir kitap veya gönye yerleştirip kasıklarınıza doğru iyice çekin (sürüş sırasında bisiklet selesine uygulanan baskının benzerini yaratabilmek için). Bu arada yanınızda, kitabın üst kenarı ile zemin arasındaki mesafeyi ölçecek bir arkadaşınızı bulundurmanız daha doğru bir ölçüm yapabilmeniz açısından faydalı olabilir. Tutarlı bir ölçüm için işlemi iki-üç kez tekrarlayın ve bulduğunuz sonuçların ortalamasını alın.

Yaşam Hesapları

Yaşam Hesapları kategorisindeki diğer seçeneklere de göz atmayı unutmayın. Günlük yaşamınızda ihtiyaç duyduğunuz tüm hesaplar bizden ;)