Günlük kalori ihtiyacı nedir, nasıl hesaplanır?

Bazal metabolizmanıza ilaveten yaşam tarzınıza bağlı olarak tüm gün içinde yaktığınız toplam kalori miktarıdır. Günlük olarak bu miktarın altında kalori alırsanız kilo verirsiniz, üzerine çıkarsanız kilo alırsınız. Yaklaşık olarak günlük kalori ihtiyacınız kadar kalori aldığınızda ise mevcut kilonuzu muhafaza edersiniz.

Günlük kalori ihtiyacınızı öğrenmek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.


Kalori ile kilo alma ve verme arasında nasıl bir ilişki vardır?

Gün içinde gerçekleştirdiğimiz tüm biyolojik ve fiziksel faaliyetler için vücudumuz enerjiye ihtiyaç duyuyor. Fiziksel özelliklerimize ve cinsiyetimize bağlı olarak kişiden kişiye değişen bu enerji miktarının tamamını tükettiğimiz besinlerden karşılıyoruz.

“Kalori” olarak ifade edilen belli miktarın üzerinde enerji alırsak fazlası yağ olarak vücutta depolanıyor ve kilo alıyoruz, ihtiyacımızın altında enerji alırsak geriye kalan eksik kısım vücudumuzda depolanmış olan mevcut yağlardan karşılanıyor ve kilo veriyoruz.

Sağlıklı ve normal bir metabolizmaya sahip kişilerin kilo almasının / vermesinin altında yatan temel mekanizma en basit açıklamasıyla bundan ibaret. Tabi bu durum metabolizması normal çalışan ve ilgili herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan kişiler için geçerli.

Sağlık Hesapları

Sağlık Hesapları kategorisindeki diğer seçeneklere de göz atmayı unutmayın. Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm hesaplar bizden ;)