Günlük su ihtiyacı nedir?

Günlük aktiviteler yerine getirilirken, sindirim, terleme ve nefes alma yoluyla vücuttaki su sürekli eksilir. Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için eksilen su miktarının yerine konulması gerekir. Bu miktara günlük su ihtiyacı denilmektedir.

Günlük su ihtiyacı, kişinin biyolojik yapısına, cinsiyetine, yaşına, çalışma şartlarına, bulunduğu ortamın iklimsel özelliklerine vb. göre değişkenlik gösterir. Ancak, vücut ağırlığının 1/36’sını alarak günlük olarak içilmesi gereken minimum su miktarını bulabiliriz.

Vücudunuzun, günlük kaç litre suya ihtiyacı olduğunu öğrenmek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.


Yeterince su içilmediğinde ne olur?

Yeterince su içilmediğinde vücutta bazı sağlık sorunları ortaya çıkar. % 1 su kaybı susatır, % 5 su kaybı hafif ateşe neden olur, % 10 su kaybı olduunda dil şişer, böbrekler fonksiyonlarını yerine getiremez, kaslarda spazmlar başlar, yürümek imkânsızlaşır. % 20 su kaybında ise cilt çatlar, organlar durur, ölümler gerçekleşir.

Ancak her konuda olduğu gibi suyun da fazlası zararlıdır. Vücudun ihtiyacının çok üzerinde, aşırı miktarda su içilmesi tıpta ‘hiponatremi’ halk arasında ise ‘su zehirlenmesi’ olarak bilinen bir duruma yol açar. Aşırı su içilmesi sonucu kanda sodyum düzeyi ileri derecede azalır ve baş ağrısı, görme bulanıklığı, kramplardan beyin ödemi, koma ve sonuçta ölüme kadar giden olaylar gelişir.

Sağlık Hesapları

Sağlık Hesapları kategorisindeki diğer seçeneklere de göz atmayı unutmayın. Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm hesaplar bizden ;)