Hamilelik (gebelik) takvimi

40 haftalık hamilelik (gebelik) süreciniz boyunca sizi neler bekliyor? Hamile kaldığınız muhtemel tarih, doğumun gerçekleşeceği tarih, doğuma kalan süre, hamileliğinizin kaçıncı gününde/haftasında/ayında olduğunuz, bebeğinizin organ gelişiminin başladığı tarih, bebeğinizin organ gelişiminin büyük kısmının tamamlandığı tarih, birinci trimester ve ikinci trimesterin bitiş tarihleri, miadında doğum tarihleri gibi bilgileri öğrenmek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Hamilelik (gebelik) döneminiz boyunca ihtiyaç duyduğunuz tüm önemli tarihleri ve gelişmeleri öğrenmek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

    Son adetinizin başlangıç tarihini seçin.

Hamilelik (gebelik) süreci hangi dönemlerden oluşur?

Gebelik 40 hafta devam eden bir süreçtir ve her biri yaklaşık üçer aydan oluşan toplam üç ayrı bölüme ayrılır. Trimester (trimester = latince üç ay) adı verilen bu bölümlerin her biri hamilelik döneminde birer dönüm noktasıdır.

İlk trimester, bebeğinizin organ gelişiminin büyük ölçüde tamamlandığı, sizin bedeninizin gebeliğe uyum sağladığı dönemdir.

İkinci trimester bebeğin organ gelişiminin hızla devam ettiği, sizin de gebeliğe tümüyle adapte olduğunuz dönemdir.

Üçüncü trimester ise doğuma yapılan hazırlıkların hızla devam ettiği bir dönemdir. Bebeğinizin akciğerlerinin olgunlaşması, sizin de fiziksel ve ruhsal olarak doğum eylemine hazırlanmanız bu dönemde gerçekleşir.

Sağlık Hesapları

Sağlık Hesapları kategorisindeki diğer seçeneklere de göz atmayı unutmayın. Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm hesaplar bizden ;)