İdeal kilo nedir, nasıl hesaplanır?

Kişisel özelliklere ve çeşitli standartlara göre normal kabul edilebilcek vücut ağırlığını belirlemek ve ifade etmek için kullanılan terimdir. Herkesin vücut yapısı farklı olduğundan ideal kilo için kesin rakamlar ifade etmek doğru olmamakla birlikte fikir vermesi açısından oldukça faydalıdır. Hesaplama sonucunda ortaya çıkan değerlerden fazla uzaklaşmamanız sağlıklı bir hayat sürmenize katkıda bulunacaktır.

İdeal kilonuzu öğrenmek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.


İdeal vücut ağırlığını belirleyen etkenler nelerdir?

İdeal vücut ağırlığı; bir bireyin yaşına, cinsiyetine, vücut yapısına, kemik-mineral ağırlığına ve kas kitlesine göre, kendi sağlığını korumasını ve geliştirmesini sağlayacak vücut ağırlığıdır. İdeal vücut ağırlığı, kişiden kişiye göre değişir ve her bireyin kendisine özel bir ideal kilosu vardır.

İdeal kilo, kişinin kemik yapısından ve kişinin kas kitlesi ağırlığından da etkilenir. Kemik yapısının ince, orta veya kalın olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Ayrıca kas kitlesi fazla olan profesyonel sporcular gibi kişilerin ideal kilosunun hesaplanmasında Beden Kitle İndeksi tek başına yeterli olamaz.

Sağlık Hesapları

Sağlık Hesapları kategorisindeki diğer seçeneklere de göz atmayı unutmayın. Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm hesaplar bizden ;)