IP adresi nedir?

IP adresi, İnternet Kontrol Protokolü (İnternet Protokolü) standardını kullanan, bir ağdaki cihazların birbirini tanımlamak, birbirleriyle iletişim kurmak ve veri alışverişinde bulunmak için kullandıkları benzersiz bir numaradır. İnternet bağlantısı bulunan her cihazın kendine özel bir adresi olması gerekir. Bu adres ya da numara, iletilen bilginin doğru adrese gönderilmesini ve doğru adresten alınmasını sağlar.

IP Adresiniz: 3.238.252.196

IP adresi ile hangi bilgilere ulaşılabilir?

IP adresi veya numarası, suçluların takibinden online satış ve pazarlamaya kadar çok çeşitli alanlarda ve amaçlarla yaygın olarak kullanılmaktadır. IP numarasına bakarak kullanıcının bulunduğu ülkeyi, kenti, enlem ve boylamı ve ISS'yi (İnternet Servis Sağlayıcısı) tespit etmek mümkündür.

Eğer IP adresi, statik olarak tanımlanan sabit bir adres ise ve bir alan adı ile ilişkilenmiş ise yani sadece söz konusu alan adına (siteye) tahsis edilmiş ise, IP adresinden alan adına ve oradan da whois bilgilerini kullanarak kimlik bilgilerine ulaşılabilir. Eğer IP adresi, bir site ile ilişkili, ancak paylaşımlı bir IP adresi ise (Shared IP), bu durumda aynı IP üzerinde birden fazla site bulunacağı için, sadece söz konusu IP tahsisini yapan hosting servisinin ayrıntılarına ulaşılabilir. Eğer IP adresi, bireysel kullanıcının internet bağlantısıyla ilişkilenen bir IP ise, normal yollardan yukarıdaki türden bilgilere ulaşılamaz. IP adresinden ulaşabilecek en ayrıntılı bilgi, İnternet Servis Sağlayıcının adres ve irtibat bilgileridir.

IP adresi nasıl değiştirilir?

İnternet servis sağlaycınızdan özellikle Statik IP talebinde bulunmadıysanız Dinamik IP ile internete bağlanıyorsunuz demektir. Yani internete her bağlandığınızda, IP adresiniz kendiliğinden değişir. Herhangi bir sebeple ip adresinizi değiştirmek isterseniz internet bağlantınızı (modem) kapatıp açmanız yeterli olacaktır.

Yaşam Hesapları

Yaşam Hesapları kategorisindeki diğer seçeneklere de göz atmayı unutmayın. Günlük yaşamınızda ihtiyaç duyduğunuz tüm hesaplar bizden ;)