Banka kredisi nedir?

Bankaların, belirli bir vade ve faiz oranına bağlı olarak, geri ödenmesi koşuluyla, gerçek ve tüzel kişilere verdiği borç paradır. Bireysel ihtiyaç kredisi, ticari ihtiyaç kredisi, konut kredisi, binek taşıt kredisi, ticari taşıt kredisi seçeneklerini kullanarak, güncel vergi ve faiz oranlarını, aylık taksit tutarını ve geri ödeyeceğiniz toplam tutarı öğrenmek için kredi hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Kredi türüne bağlı olarak geri ödenecek aylık taksit ve toplam kredi tutarını öğrenmek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.


Kredi çeşitleri nelerdir?

İhtiyaç Kredisi: Bankalar tarafından bireysel kredi kapsamında kullandırılmakta olan tatil, eğitim, eşya alışverişi, evlilik masrafları ve ev dekorasyon giderleri gibi birçok bireysel ihtiyaca yönelik verilen kredi çeşididir.

Konut Kredisi: Dünya genelinde mortgage, ülkemizde ise ev kredisi olarak bilinen kredi çeşidi, yeni ev sahibi olmak ya da evlerini yenilemek isteyenler için bankalar tarafından oluşturulmuş uzun vadeli kredilerdir.

Araç Kredisi: En çok talep edilen kredi çeşitlerindendir. Sıfır ya da ikinci el taşıt alımı amacı ile bankalar tarafından, araç bedelinin belli oranında verilir.

Kredi çekerken nelere dikkat edilmeli?

Faiz oranı, kredi seçiminde en önemli etken olarak tüketicinin karşısına çıkıyor. Ancak bazen 1.15 faiz oranı uygulayan bankanın koşulları, 1.00 faiz oranı  uygulayan bankaya göre daha avantajlı olabilliyor. Burada en önemli etken aslında  bankanın aldığı masraflar. Banka faizi baştan peşin olarak tüketiciden alarak oranı düşük gösterebiliyor. Örneğin 1.15 faiz oranlı konut kredisinden 1.500 TL masraf alırken, 1.00 faiz oranlı konut kredisinden 3500 TL masraf alabiliyor. Bu durumda masraf yıllara yayıldığında aslında faizin baştan peşin olarak alındığı açıkça görülüyor. Bu yüzden öncelikle bankanın altığı masraflara dikkatlice inceleyerek, alınan masraflarla beraber konut kredisinin gerçek faiz oranını hesaplamak gerekiyor.

Masraflara bakıldığında maliyet kalemini arttıran önemli faktörlerden biri de sigortalar. Konut kredisinde banka tüketiciden 3 tip sigorta  yaptırmasını  istiyor. Bunlar deprem, hayat ve konut sigortaları. Sadece DASK’ın zorunlu deprem sigortasının yaptırılmasının zorunlu olduğunu, hayat ve konut sigortasının isteğe bağlı sigortalar olduğunu önemle vurgulamak gerekiyor. Hayat sigortası kanunen yaptırılması zorunlu bir sigorta  olmasa da, konut kredisi alan kişinin vefatı durumunda kalan borcu sigorta şirketi karşıladığı için aileyi borç yükünden kurtarıyor.

Bankaya karar verildikten sonra ne kadar kredi alınacağına da profesyonelce karar vermek gerekiriyor. Genelde bankalar aylık kredi taksitinin aylık gelirin yarısını aşmayacak şekilde olan kredi taleplerine onay verir. Örnek olarak 100.000 TL ve 10 yıl vadeli konut kredisinin aylık ödemesi ortalama 1.500 TL civarındadır ve banka bunun için tüketiciden belgeleyebileceği 3.000 TL tutarında gelir ister.

Alınacak kredi tutarı kadar seçilecek vade de önemlidir. Uzun vadede alınan kredinin aylık taksiti düşük göründüğü için tüketiciye cazip gelebilir, ancak uzun vadeli kredilerin faiz yükünü ve toplam maliyeti yükselttiğini de unutmamak gerekiyor. Bu açıdan aylık gelire göre toplam faizde minimum, en uygun vadenin belirlenmesi gerekiyor.

Seçilen kredi vadesi sürecinde dönemsel gelirlere bağlı olarak ara ödeme yapılması planlanıyorsa bunların önceden bankayla konuşulması gerekiyor. Aksi halde banka her ara ödemede %2 erken ödeme farkı talep edebiliyor.

Kredi türlerine göre uygulanan vergi ve fonlar nelerdir?

Tüketici kredileri, Maliye Bakanlığı'nın Ocak 2004 ayında yayınladığı tebliğ gereğince damga vergisinden muaftır ancak her taksitte, faiz üzerinden KKDF ve BSMV tahakkuk ettirilmektedir ve bu tutarlar bankalarca ilgili kuruma ödenmek üzere tahsil edilir. Konut ve konut tadilat kredilerine ise KKDF muafiyeti uygulanmaktadır.

BSMV nedir? Hangi oranlarda alınır?

Açılımı; "Banka Sigorta Muameleleri Vergisi"dir. BSMV, kar üzerinden hesaplanarak resmi kurumlara ödenmek üzere banka veya ilgili kurum tarafından krediyi alan müşteriden tahsil edilir.

Farklı kredi türleri göre uygulanan BSMV oranları:
Binek Taşıt Kredisi: %5
Ticari Taşıt Kredisi: %5
Konut Kredisi: %0
Ticari İhtiyaç Kredisi: %5
Diğer İhtiyaç Kredileri: %5

KKDF nedir? Hangi oranlarda alınır?

Açılımı; "Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu"dur. KKDF, kar üzerinden hesaplanarak resmi kurumlara ödenmek üzere banka veya ilgili kurum tarafından krediyi çeken müşteriden tahsil edilir.

Farklı kredi türleri göre uygulanan KKDF oranları:
Binek Taşıt Kredisi: %15
Ticari Taşıt Kredisi: %15*
Konut Kredisi: %0
Ticari İhtiyaç Kredisi: %15*
Diğer İhtiyaç Kredileri: %15

*Vergi Levhası ve İşletme Defter aktifine kaydedildiğinde KKDF oranı %0'dır.

Finans Hesapları

Finans Hesapları kategorisindeki diğer seçeneklere de göz atmayı unutmayın. Hayatınızı kolaylaştırmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm hesaplar bizden ;)