Mevduat faizi nedir, nasıl hesaplanır?

Mevduat, bankalara ve benzeri kredi kurumlarına istenildiğinde ya da belli bir vade ya da ihbar süresi sonunda çekilmek üzere yatırılan paradır. Bankalar, mevduat toplayabilmek için mevduata karşılık belli bir faiz kazancı sunarlar.

Mevduat, ticaret bankalarının en önemli kaynağıdır. Bu bankalar halktan topladıkları küçük tutarda paraları firmalara kredi olarak vermek, şirketler kurmak, bunların sermayelerine katılmak gibi yollardan ekonomiye aktarırlar.

Böylelikle büyük fonları yönetmek durumunda olduklarından, hükümetler, mevduatın sahiplerine zamanında geri verilebilmesini sağlamak üzere, mevduat kabul edilmesini izne bağlamışlar ve bankaların faaliyetlerine müdahale ederek bunların belirli kurullara uymalarını zorunlu kılmışlardır.

Vadeli mevduat hesabına yatıracağınız belli bir miktar paranın getireceği faiz kazancını öğrenmek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.


Mevduat türleri

Mevduat, vade yönünden üçe ayrılır:

Vadesiz mevduat: Hiçbir kayıt ve şarta bağlı olmaksızın istenildiğinde çekilebilen hesaplardır.

Vadeli mevduat: Banka ile mevduatı yapan arasında kararlaştırılan vadeden itibaren çekilebilir.

İhbarlı mevduat: Mevduatın sahibi, mevduatını çekeceği tarihi belirli bir süre önce bankasına bildirmek zorundadır.

Finans Hesapları

Finans Hesapları kategorisindeki diğer seçeneklere de göz atmayı unutmayın. Hayatınızı kolaylaştırmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm hesaplar bizden ;)