Repo nedir?

Menkul kıymetlerin geri alım taahhüdü ile satışı işlemine repo denir. Repo işlemlerinde genel olarak hazine bonosu ve devlet tahvilleri kullanılmaktadır Repo vadeleri teoride 1 yıl yapılmasına rağmen pratik anlamda 1 gün ve 1 hafta gibi kısa vadeler kullanılmaktadır. Repo işlemleri Türkiye'de genellikle bankalar tarafından yapılmaktadır. Bankalar ellerindeki bonoları teminat olarak gösterir ve karşılığında kısa vadedeki fon ihtiyaçlarını karşılamış olurlar. Bankaların teminat olarak göstermiş oldukları bonolar takas bank hesaplarında yada T.C. Merkez Bankası hesaplarında blokeli olarak kalır ve bonoyu satın alan müşteriye almış olduğu ürün karşılığında bir makbuz verilir.

Repo kazancını öğrenmek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.


Repo Nasıl Yapılır ?

Bir yatırımcı repo yapmak istiyor ise bankaya gider banka bir hazine bonosunu yatırımcıya 100,50 kuruştan verir ve 3 gün sonra 100,75 kuruş olarak geri almak taahütü ile size satar 3 günlük zaman dilimindeki repo kazancı sizin kazancınız olur reponun genel işleyiş sistemi bu şekilde işlemektedir.

Repo işlemlerindeki vergi oranları nelerdir?

Repo işlemlerinde vergi oranları diğer yatırım araçları olan hazine bonosu ve tahvillere nazaran daha fazladır hazine bonosu ve tahvillerinde stopaj vergi oranları % 10 iken repo vergi oranları % 15'dir. Vergilendirme sistemindeki bu farkın nedeni ise devletin yatırımcıyı kısa vadeli yatırımlardan daha uzun vadeli yatırımlara teşvik etmek istemesidir.

Repo nasıl kazandırır?

Yukarıda bahsedildiği gibi repo kısa vadeli bir yatırım aracıdır. Yüksek enflasyon dönemlerinde yüksek kazançlar sağlar zira bu tür dönemlerde faiz oranları da yüksek olmaktadır ancak düşük enflasyon dönemlerinde doğal olarak faiz oranları da düştüğünden repo kazancı da azalmaktadır.

Finans Hesapları

Finans Hesapları kategorisindeki diğer seçeneklere de göz atmayı unutmayın. Hayatınızı kolaylaştırmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm hesaplar bizden ;)