SAĞLIK HESAPLARI


Ovulasyon (Yumurtlama)

Yumurtlama yani ovulasyon normalde her adet döneminin ortasında yumurtalıklardaki folikül denen keseciklerden yumurtanın salınmasıdır. Bir diğer ifade ile ovulasyon (yumurtlama) yumurtalıkta döllenme bekleyen olgunlaşmış yumurtaların döl yatağından (fallop tüpleri) serbest kalması ve çatlaması ile meydana gelir. Bu arada rahim, rahim mukozası ile yumurtaya hazırlanır. Genelde bu yumurta 12 ile 24 saat arasında yaşar. Eğer gebe kalma yani döllenme oluşmaz ise döllenmemiş yumurta, rahim mukozası ve diğer kan adet dönemi boyunca akıntıyla dışarı atılır. Döllenme meydana gelmiş ise yumurta, 6 ile 12 gün arasında rahim duvarına yerleşir. Ovulasyon, hamile kalmak için en uygun tarihlerin belirlenmesi konusunda çiftler için önemli bir yol haritasıdır.

Hesapla

Hamilelik (Gebelik)

40 haftalık hamilelik (gebelik) süreciniz boyunca sizi neler bekliyor? Hamile kaldığınız muhtemel tarih, doğumun gerçekleşeceği tarih, doğuma kalan süre, hamileliğinizin kaçıncı gününde/haftasında/ayında olduğunuz, bebeğinizin organ gelişiminin başladığı tarih, bebeğinizin organ gelişiminin büyük kısmının tamamlandığı tarih, birinci trimester ve ikinci trimesterin bitiş tarihleri, miadında doğum tarihleri gibi bilgileri öğrenmek için hesaplama formunu kullanabilirsiniz.

Hesapla

Aşı Takvimi

Aşılar, bebeklerin ve çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişimi açısından son derece önemlidir. Çeşitli hastalıklara karşı vücudun bağışıklık kazanmasını sağlayan aşıların zamanında yaptırılması gerekir. Bebeğinizin doğum tarihini kullanarak hangi tarihte hangi aşıları yaptırmanız gerektiğini aşı takvimi hesaplama formumuzu kullanarak öğrenebilirsiniz.

Hesapla

Adet (Regl)

Her ay, rahmin iç yüzeyinde dölenmiş yumurtanın (gebeliğin), gelip yapışmasını ve buradan beslenmesi için damarlanmasını sağlayacak bir tabaka oluşur ve eğer döllenme yoksa bu duvar görevini tamamlayıp yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülür. Rahimden yani vücuttan dışarıya atılır. Her ay bu işlem aynı şekilde tekrarlanır bu sürece menstürel siklus veya adet düzeni denir. İşlevini yitirerek yerini yeni oluşan yapıya bırakıp dışarıya atılan bu dokuya da adet kanı, mentürasyon kanaması denir. Adet döngüsüne göre son adet tarihinden faydalanılarak bir takvim elde etmek mümkün olmaktadır.

Hesapla

Vücut Kitle İndeksi

Ağırlığınızın boyunuza oranla nekadar fazla veya eksik olduğunu ya da normal olup olmadığını değerlendirmeye yarayan, tüm dünyada genel kabul görmüş ve yaygın olarak kullanılan bir hesaplama sistemidir. Vücut kitle indeksi hesaplanırken kişinin boy ve kilo değerlerinden faydalanılır.

Hesapla

İdeal Kilo

Kişisel özelliklere ve çeşitli standartlara göre normal kabul edilebilcek vücut ağırlığını belirlemek ve ifade etmek için kullanılan terimdir. Herkesin vücut yapısı farklı olduğundan ideal kilo için kesin rakamlar ifade etmek doğru olmamakla birlikte fikir vermesi açısından oldukça faydalıdır. Hesaplama sonucunda ortaya çıkan değerlerden fazla uzaklaşmamanız sağlıklı bir hayat sürmenize katkıda bulunacaktır.

Hesapla

Bazal Metabolizma

Vücudun, 24 saatlik tam dinlenme durumundayken yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmek için ihtiyaç duyduğu enerji miktarıdır. Bazal metabolizma, kişinin yaşına, boyuna, vücut ağırlığına, cinsiyetine ve çevresel faktörlere göre değişir.

Hesapla

Günlük Kalori İhtiyacı

Bazal metabolizmanıza ilaveten yaşam tarzınıza bağlı olarak tüm gün içinde yaktığınız toplam kalori miktarıdır. Günlük olarak bu miktarın altında kalori alırsanız kilo verirsiniz, üzerine çıkarsanız kilo alırsınız. Yaklaşık olarak günlük kalori ihtiyacınız kadar kalori aldığınızda ise mevcut kilonuzu muhafaza edersiniz.

Hesapla

Günlük Su İhtiyacı

Günlük aktiviteler yerine getirilirken, sindirim, terleme ve nefes alma yoluyla vücuttaki su sürekli eksilir. Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için eksilen su miktarının yerine konulması gerekir. Bu miktara günlük su ihtiyacı denilmektedir. Günlük su ihtiyacı, kişinin biyolojik yapısına, cinsiyetine, yaşına, çalışma şartlarına, bulunduğu ortamın iklimsel özelliklerine vb. göre değişkenlik gösterir. Ancak, vücut ağırlığının 1/36’sını alarak günlük olarak içilmesi gereken minimum su miktarını bulabiliriz.

Hesapla

Aktiviteye Göre Yakılan Kalori

Kalori (kcal) bir enerji birimidir. Tükettiğimiz besinlerden aldığımız enerji miktarını ve vücudumuzun, tüm biyolojik ve fiziksel aktiviteleri gerçekleştirirken yaktığı enerji miktarını ifade etmek için kullanılır. Gün içinde yakılandan fazla kalori alınması durumunda kilo alınır, yakılandan az kalori alınması durumunda ise kilo verilir. Kilo alıp verme konusunda başka bir çok etken sözkonusu olmasına karşın kilo alma ve verme mantığının kavranması ve diyet sürecinde otokontrolü sağlamaya yardımcı olması açısından oldukça faydalı bir değerdir.

Hesapla

Vücut Yüzey Alanı

Vücut yüzey alanı, boy ve ağırlığımızın orantısına göre vücudunuzun kapladığı toplam dış yüzey alanıdır. Bu değer bazı tedavilerde ilaç dozlarının hesaplanmasında kullanıldığı için önemlidir.

Hesapla

Vücut Yağ Oranı

Sağlıklı ve fit olmanın püf noktalarından biri de yağ oranınızı mümkün olduğunca düşük tutarken kas oranınızı ise arttırmaktır. Vücut yağ oranının gerek kötü beslenme alışkanlıkları gerekse hareketsizlikten ötürü artması, şişmanlık, obezlik gibi sağlığı son derece olumsuz etkileyen sonuçların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Aşağıdaki vücut yağ oranı hesaplaması, en detaylı ve net sonucu veren formül kullanılarak yapılmaktadır.

Hesapla

Yağsız Vücut Ağırlığı

Sağlıklı ve fit olmanın püf noktalarından biri de yağ oranınızı mümkün olduğunca düşük tutarken kas oranınızı ise arttırmaktır. Vücut yağ oranının gerek kötü beslenme alışkanlıkları gerekse hareketsizlikten ötürü artması, şişmanlık, obezlik gibi sağlığı son derece olumsuz etkileyen sonuçların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Aşağıdaki vücut yağ oranı hesaplaması, en detaylı ve net sonucu veren formül kullanılarak yapılmaktadır.

Hesapla