Yağsız vücut ağırlığı nedir, nasıl hesaplanır?

Sağlıklı ve fit olmanın püf noktalarından biri de yağ oranınızı mümkün olduğunca düşük tutarken kas oranınızı ise arttırmaktır. Vücut yağ oranının gerek kötü beslenme alışkanlıkları gerekse hareketsizlikten ötürü artması, şişmanlık, obezlik gibi sağlığı son derece olumsuz etkileyen sonuçların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Aşağıdaki vücut yağ oranı hesaplaması, en detaylı ve net sonucu veren formül kullanılarak yapılmaktadır.

Yağsız vücut ağırlığınızı öğrenmek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.


Vücut yağ oranı ile beslenme arasında nasıl bir ilişki vardır?

Kötü beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik sonucu vücut bileşenlerinde önemli değişiklikler ortaya çıkmaktadır. 35 yaşından sonra erkek ve kadınlar 50-60 yaşına kadar her yıl 0.2-0.8 kg yağ kazanırlarken, kaslarda da belli oranlarda kayıplar başlar. Böylece kilo genelde aynı kalmasına rağmen yağ kitlesi artar, kas yoğunluğu azalır ve genişleme ortaya çıkar. Bu meydana gelen durumun en önemli göstergesi, vücutta istenmeyen yağ tabakalarının giderek artması, hem sağlık hem de formu olumsuz yönde etkilemesidir.

Bu olumsuzluklar sonucu günümüzün en fazla zihinleri ve bedeni meşgul eden rahatsızlığı olan "OBEZİTE" meydana gelmektedir. Bunu önleyebilmek ve normal kiloya inip hem sağlık hem de form yönünden arzu edilen bir duruma gelebilmek için hem egzersiz hem de doğru ve bilinçli beslenme çok önem kazanmıştır.

Bu tür önlem ve aktiviteler neticesinde vücutta bir takım değişiklikler yaşanmakta ve kas hacmı, yağ oranları önemli ölçüde değişim göstermektedir. Ancak sportif aktivite yapılsın veya yapılmasın, vücut bileşenleri olan kas ve yağ oranlarının ve dağılımlarının bilinmesi her zaman sağlık ve formunuzun kontrolü bakımından son derece faydalıdır.

Bu konuda öncelikle vücut yağ oranının normal seviyelerde olması ve bunun korunması ilk önce sağlık açısından son derece önemlidir. Bunların dağılımlarını bilinmesi her zaman bir kontrol anahtarı görevini üstlenmektedir. Vücudun yağ oranı dengesini sağlayabilmek için her zaman doğru ve bilimsel olan egzersiz planı ile birlikte, vücut yağını azaltan veya en azından artmasını önleyen bir beslenme uygulanmalıdır.

Bu şekilde yaşam sürdürüldüğü takdirde, her zaman sağlıklı ve formda olmak, bunu uzun yıllar korumak mümkündür. Bu nedenle düzenli egzersiz ve dengeli, bilimsel beslenme kuralları ile vücut yağ oranını dengede tutmak ve Beden Kitle İndeksi'nin olması gereken sınırlarına göre hareket etmek ve yaşamınızı düzenlemek size çok şey kazandırır.

Vücut yağ oranını azaltmak için neler yapılmalı?

Çalışma seanslarınızdaki aerobik egzersiz süresini 30-45 dakikaya ve hafta içindeki çalışma sayısını da 4-5´e çıkarın.

Günlük kalori alımınızın büyük bölümünü günün ilk yarısında alın ve akşam yemeğiniz hafif olsun . Kötü beslenme alışkanlıklarını bırakın.

Yatmadan önce ve gece kati surette bir şey yemeyin.

Mümkünse vücut geliştirme ve fitness programınızı, aerobik çalışmanızdan ayırın örneğin birini sabah, diğerini akşam yapın.

Günde en az 10-12 bardak su için.

İşte size, hedeflerinizi gerçekleştirip, sağlık ve form kazandıran, hayattan daha fazla zevk almanızı ve mutlu olmanızı sağlıyacak olan temel kurallar bunlar. Şimdi size sadece başlama kararı vermek düşüyor.

Sağlık Hesapları

Sağlık Hesapları kategorisindeki diğer seçeneklere de göz atmayı unutmayın. Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm hesaplar bizden ;)