Yıllık izin nedir?

İşe başladığı günden itibaren, deneme süresi de dahil olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere tanınan ücretli izin hakkıdır. Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.

Yıllık ücretli izin süresini hesaplamak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

  • Doğum tarihinizi seçin.

  • İşe başlama tarihini seçin.

Yıllık izin süreleri nasıl hesaplanır?

a) 1 yıldan 5 yıla kadar (5 yıl dahil) olanlara 14 günden,

b) 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 günden,

c) 15 yıl (dahil) ve daha fazla olanlara 26 günden az olamaz.

Ancak 18 ve daha küçük yaştaki işçilerle 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz ve yukarıdaki izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

Yıllık ücretli izin hakkına kimler sahip olur?

Mevsimlik ve kampanya işleri gibi süreksiz işlerde çalışanlar için yıllık ücretli izin hakkı yoktur. Bu işler haricindeki işlerde çalışanlar ise 1 yıllık bekleme süresi (kıdem) sonrasında ücretli yıllık izin kullanma hakkına sahip olurlar.

Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilebilir mi?

Yıllık iznin amacı; çalışanların iş ortamından bir süreliğine uzaklaşarak dinlenmelerinin sağlanması ve bu sayede motivasyon ve verimliliğinin arttırılması, çalışanın yorgunluğu ve motivasyon eksikliğine bağlı olarak meydana gelebilecek iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesidir. Bu sebeple işçi, Anayasal bir hak olan yıllık ücretli izin hakkından vazgeçemez.

Muhasebe Hesapları

Muhasebe Hesapları kategorisindeki diğer seçeneklere de göz atmayı unutmayın. İş hayatınızda ihtiyaç duyduğunuz tüm hesaplar bizden ;)